Интер фаворит да го одбрани Куп-трофејот против Фиорентина

Интер важи за аутсајдер во решавачката пресметка за пехарот во Лигата на шампионите против Манчестер Сити, но затоа е апсолутен фаворит во финалето на домашниот Куп на Италија. Точно, Фиорентина може да се пофали и дека освен за овој трофеј ќе се бори и за европски, оној во Конференциската лига (ривал ќе им биде Вест Хем). Но, момците на Симоне Инзаги не само што моментално се во најдобра форма на „чизмата“, туку малкумина на континентот можат да се натпреваруваат со нив во тој поглед, а тој впечаток не го расипа ниту неделниот пораз во Неапол.

Тренерот на кој до пред месец и половина му предвидуваа дека наскоро ќе остане без работа нема такви грижи, а истите луѓе кои го „плукаа“ поради лошите игри на Интер во текот на март и во првата половина на април му симнуваат ѕвезди. Минатогодишните победници на Купот ја започнаа одбраната на трофејот со неубедлив настап против Парма која беше на само неколку минути до изненадувачката победа во Милано. После тоа беа елиминирани Аталанта и Јувентус, па никој не може да се сомнева во заслугата на финалето на Интер.

Сите квоти во Mozzart за натпреварот меѓу Фиорентина и Интер

Од друга страна, Фиорентина имаше нешто полесен пат до „Олимпико“ во Рим (Сампдорија, Торино и Кремонезе), но тоа не е главната причина поради која италијанскиот тим на Винченцо не ни влева самодоверба. „Виола“ изминативе неколку недели се мачеше во Европа, во Серија А се на средината на табелата, единствена надеж за нивните навивачи е што на 1 април го победија Интер во Милано (1-0).

Фактот дека „виолетовите“ можат да примат гол (или повеќе) од секого, навестува ефикасен дуел. Ниту Италијано, ниту Инзаги немаат премногу кадровски проблеми, а двојката ни се чини дека е најреална опција за исходот.