ВИДЕО: Инсиње со антологиски волеј го постигна голот на кариерата!

Новата десетка на италијанската репрезентација Лоренцо Инсиње во само четири дена покажа зошто го носи легендарниот дрес на Баџо, Тоти, Ривера... По прекрасниот гол во Атина против Грциха во саботата, ѕвездата на Наполи со антологиски волеј израмни вечерва во Торино протов Босна и Херцеговина. 

По корнерот на Верати од десната страна, Инсиње имаше доволно време да се намести и со милиметарски прецизен волеј да го матира босанскиот голман Шехиќ.

  • Евроголот на Лоренцо Инсиње против БиХ: 

Италија е една од најуспешните селекции во квалификациите, бидејќи со победата над Босна и Херцеговина со 2-1 има максимални 12 бода во својата група, 

Европско првенство, Квалификации, Група J
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ИталијаИталија 10 10 0 0 37:4 33 30
2 ФинскаФинска 10 6 0 4 16:10 6 18
3 ГрцијаГрција 10 4 2 4 12:14 -2 14
4 Босна и ХерцеговинаБосна и Херцеговина 1 10 4 1 5 20:17 3 13
5 ЕрменијаЕрменија 1 10 3 1 6 14:25 -11 10
6 ЛихтенштајнЛихтенштајн 10 0 2 8 2:31 -29 2