Хрватска и Данска во битка за врвот во групата на Лигата на нациите

Селекторот на Хрватска, Златко Далиќ, може да биде задоволен со поединечната форма на момците кои се најдоа на неговиот список за натпреварите со Данска и Австрија. И тој се сретна со проблемите кои во овој период ги имаат повеќето негови колеги: некои играчи во текот на летото менуваа клубови, на некои им се смени статусот во тимот, но партиите кои ги пружаа Лука Модриќ, Иван Перишиќ, Никола Влашиќ, Андреј Крамариќ, Марсело Брозовиќ... најавуваат дека моменталниот лидер на табелата во групата 1 нема да му биде лесно во Загреб.

Сите квоти во Mozzart за натпреварот меѓу Хрватска и Данска

Напротив, кецот ни делува изгледно без оглед на квалитетот на гостите. Хрватска ова натпреварување го отвори со убедлив пораз од Австрија на свој терен (3-0), забележа минимална победа во јуни во Копенхаген, а потоа и во Париз, па има и блага психолошка предност.

Квоти за останатите натпревари во Лигата на нациите

Што се однесува до Данска, многу внимание привлече одлуката на селекторот Каспер Хјулманд да не го повика 21-годишниот играч за врска Мет О’Рајли, кој пружа одлични партии во Селтик. Момчето родено во Англија играше за У16 и У18 селекциите на таа земја, но благодарение на потеклото на неговата мајка можеше да бира меѓу Норвешка и Данска, па во март дебитираше за младата репрезентација на Данците. Хјулманд својата одлука ја образложи со тоа што сега не е момент да експериментира и дека смета дека О’Рајли треба да одигра повеќе натпревари за У21 за да биде во конкуренцијата за А-тимот. Предлогот за конечниот исход го дадовме, но се сомневаме во многу голови.