ВИДЕО: Хрватите и пред 11 години го уништија англискиот сон - и тоа среде „Вембли“

Пред точно 11 години една голема хрватска победа над Англија на легендарниот „Вембли“ со 2-3 ги остави ѕвездите од Премиер лигата без учество на Европското првенство во Полска и Украина во 2008 година.

Тогаш Класниќ и Петриќ ја „измешаа“ аннглиската одбрана и најавија колку незгодни им се хрватските креаативци на англиските дефанзивци

Вечерва со головите на Перишиќ и Манџукиќ, „коцкестите“ извојуваа победа од 2-1 и се квалификуваа за финалето на Светското првенство во Русија, а Англичаните останаа без сонот да играат второто мундијалско финале.