Холивудската фудбалска бајка на Островот продолжува, Рексам се пласира во Лига 1 

Холивудската фудбалска бајка на Островот продолжува. Тимот на Рексам одново обезбеди промоција и во следната сезона за првпат по деветнаесет години ќе игра во англиската трета лига. Рексем е втор во Лига 2 со 82 бода од 44 натпревари.

Промоциите на Рексам се возбудливо и емотивно патување за неговите холивудски сопственици. Актерите Рејнолдс и Роб МекЕлхени го презедоа 159-годишниот клуб во ноември 2020 година, а клубот од петтото ниво на англискиот фудбал стигна до третото, поточно до Лига 1.

„Да ми кажеше пред неколку години дека ќе леам солзи радосници на фудбалски натпревар што се одржува во северен Велс, немаше да верувам.

Честитки за Рексам и за мојот копретседавач во криминалот“, напиша Рејнолдс на социјалната мрежа X.

„Рексам е навистина магија“, напиша Рејнолдс во друга објава, додавајќи дека сопствениците им должат на симпатизерите на клубот долг на благодарност. „Без зборови“, напиша МекЕлхени по натпреварот, објавувајќи слика од водечкиот стрелец на Рексам, Пол Малин, кој слави со навивачите.