ВИДЕО: Хофенхајм на убедлив начин се врати во колосек

Екипата на Хофенхајм ја прекина кризата во Бундеслигата и по четири кола без триумф убедливо го надигра Бохум (3-1) за враќање во колосек.

Ефикасен дуел го отвори 14-тото коло од германската елита, а трите бода ги освои домаќинот. Хофенхајм имаше порази од Менхенгладбах и Леверкузен, ремизира со Аугсбург и Мајнц, па така бодовите со овој ривал и тоа како беа потребни.

А, се освоија рутински. Пред паузата на првото полувреме домашниот тим даде два гола, првиот беше автогол на Масовиќ, вториот го постигна Крамариќ. Во второто полувреме Бебу зголеми на 3-0, а утешниот гол за гостите беше дело на Пасиенса пред финишот.

  • Извештај од натпреварот: 

Хофенхајм е шести во Бундеслигата, додека Бохум е дванаесетти.

Состави

Pellegrino Matarazzo

3-5-2

    Thomas Letsch

    4-3-3