ВИДЕО: Гројтер го налути РБ Лајпциг, па прими шест гола во мрежата

Екипата на РБ Лајпциг продолжи со добрите партии во Бундеслигата и убедливо славеше над Гројтер Фирт (1-6) и се зацврсти на четвртата позиција.

  • Извештај од натпреварот: 

Домашниот тим поведе прв на натпреварот откако во 4. минута преку Левелинг, но потоа доживеа вистински дебакл со шест парчиња во мрежата.

Пресвртот настана до првото полувреме. Во 17. минута Андре Силва изедначи на 1-1, а потоа Форсберг, Лајмер и Хендриш дадоа нови голови за 1-4. Во второто полувреме во листата на стрелци се запишаа Симакан и Нкунку.

За РБ Лајпциг ова беше тринаесетта победа во Бундеслигата.

Состави

Stefan Leitl

4-4-2

    Domenico Tedesco

    3-4-1-2