ВИДЕО: Голманот на Феенорд стана хит на Интернет, еве како спречи контра на ривалот 

Голманот на Феенорд, Бајло, на интересен, но не толку коректен начин ги спречи играчите на Твенте да извршат контранапад и веројатно да постигнат гол.

Тој по еден лизгачки старт ја исфрли топката во аут, но потоа, откако увиде дека противникот може сериозно да се закани, намерно ја врати топката во поле. На тој начин судијата беше приморан да ја прекине играта, но и да му покаже жолт картон на Бајло.

Натпреварот меѓу Твенте и Феенорд заврши без победник, со по еден постигнат гол на двете страни.

Состави

Joseph Oosting

4-4-2

    Arne Slot

    4-4-2