Голеадата е загарантирана во Нирнберг

Шалке минатата седмица го одигра мечот на сезоната и креира пресврт за паметење против Сент Паули (губеше со 0-2, славеше со 3-2), со што го осигура враќањето во Бундеслигата. Од таа причина се поставува прашањето колку „кралско-сините“ ќе бидат подготвени да го дадат максимумот во Нирнберг.

Сите квоти во MOZZART за натпреварот Нирнберг - Шалке

Резултатски гледано, последниот меч од сезоната не им значи ништо, затоа што нема некаква разлика дали ќе влезат од првата или од втората позиција (за одбрана на првото место им е доволен и бод), меѓутоа посебен мотив нема да има и славниот Дер Клуб кој минатиот викенд ги загуби сите шанси да се најде во ТОП-3. Од таа причина не е лесно да се предвиди што нѐ очекува на стадионот „Макс Морлок“. Посебно што двата тренери веројатно ќе им дадат шанса на играчите со помала минутажа.

Сите квоти во MOZZART за останатите натпревари во Цвајте

Тимот од Гелзенкирхен нанижа четири победи во гости (последните три се ГГ3+) и од таа страна гледано двојката е нешто поблиску, но исто така треба на ум да се има и традицијата која вели дека Нирнберг од 2010 година само еднаш загуби од Шалке пред својата публика.
Оттука, само головите делуваат како најдобра опција. А нив ги имаше на последните дуели. На четири од последни пет беше 5+. Се подразбира, секогаш со ГГ.