ВИДЕО: Гол во 96. минута го одлучи победникот на полскиот Куп

Фудбалерите на Лехија Гдањск се освојувачи на Купот на Полска во фудбал, откако во драматично финале на „Националниот стадион“ во Варшава го победија тимот на Јагиелонија со 1-0 (0-0).

Овој трофеј значи и место во квалификациите за Лига Европа за „зелените“, а начинот на кој дојдоа до титулата е сензационален. Имено, се играше 96. минута и сите ги видоа продолженијата, но Артур Собиеч од една голема гужва ја погоди мрежата на „жолто-црвените“ и донесе огромна еуфорија меѓу фановите од Гдањск.

  • Извештај од натпреварот:

Во полската Екстракласа, Легија од Варшава и Лехија Гдањск се борат во мртва трка за титулата, а во доигрувањето предност од три бода имаат шампионите на Полска, екипата од главниот град.