ВИДЕО: Гојак од пет метри промаши празен гол и четвртфинале за Динамо Загреб

Хрватскиот шампион Динамо Загреб имаше историска шанса за четвртфинале на Лига Европа. Откако го внесе натпреварот во Лисабон против Бенфика во продолжение, тимот на Ненад Бјелица ја имаше шансата на натпреварот.

Во 96. минута, при 2-0 за португалскиот претставник, Орсиќ проби по левата страна, го послужи како на „чинија“ Амер Гојак, но овој од само 5-6 метри и небранет од никого го промаши четвртфиналето.

Промашувањето на Амер Гојак

Жонас Гутиерез во регуларниот тек и Феро и Алекс Грималдо во продолженијата ги постигнаа головите за вкупна победа од 3-0 и четвртфинале за Бенфика.

Извештај од натпреварот Бенфика - Динамо Загреб: