ВИДЕО: Го замолкна „Олимпико“ со гол за победа, па го искористи Мусолини за провокација

Нтчам

Напаѓачот на Селтик, Оливер Нтшам, беше жртва на ултрасите на Лацио за време на мечот на „Олимпико“ во Лига Европа.

Тој одговори со погодок за победа во надополнувањето и прослава која го привлече вниманието на светската јавност. На расистичките навреди 23-годишникот се обиде да го имитира начинот на кој што беше убиен познатиот фашистички лидер, Бенито Мусолини.

На првиот меч во Глазгов, навивачите на шкотскиот гигант на трибините извадија транспарент поврзан со италијанскиот диктатор.

Мусолини