ВИДЕО: „Ѓаволите“ покажаа мускули во ЕФЛ Купот, следна рунда и на Барнли

Екипата на Манчестер Јунајтед одигра доминантно и со сигурна победа над Кристал Палас (3-0) обезбеди место во осминафиналето во англискиот ЕФЛ Куп, поранешен Лига Куп.

  • Манчестер Јунајтед - Кристал Палас 3-0: 

„Ѓаволите“ покажаа мускули и со добра игра славеа над ривалот од англиската елита. Уште во 21. минута Гарначо го отвори резултатот, а само неколку минути подоцна Маунт го проигра Касемиро, тој зголеми на 2-0. Конечниот епилог на „Олд Трафорд“ го постави Марсијал во второто полувреме.

Во следната фаза патува и Барнли на Дарко Чурлинов кој на гости го декласира Салфорд (4-0). Берге, Брун Ларсен и О'Шеј беа стрелци во првото полувреме за фаворитот на хартија, а во второто полувреме погоди и Одоберт. Чурлинов не беше во ростерот за оваа средба затоа што уште заздравува од сепсата која ја мина.

Од останатите екипи, Мидлсбро го победи Брадфорд Сити (2-0), Ексетер беше подобар од Лутон Таун (1-0), Ипсвич во голеада го елиминира премиерлигашот Волвс (3-2), Порт Вејл го доби Саутемптон (2-1), 

Состави

Ерик тен Хаг

3-5-2

    Рој Хоџсон

    4-4-2