„Ги мразев тренинзите на Конте, но тогаш го играв најдобриот фудбал“

Новопензионираниот фудбалер Еден Азар гостуваше во подкаст со својот поранешен соиграч од Челзи, Џон Оби Микел, во кој откри дека во текот на кариерата постојано имал проблеми со тренинзите и вишокот килограми.

Белгиецот изјави дека врвот на кариерата го доживеал во Челзи, кога тренер му бил Антонио Конте, но дека ги мразел неговите тренинзи.

„Кај него тренинзите се одвиваа во текот на целата недела. Ми се допаѓаше само саботата затоа што тоа беше единствениот ден кога можев малку да уживам. Но, знаев дека веќе следниот ден ме чекаат нови тренинзи. Тоа беа моите деведесет минути уживање во текот на натпреварот. Тогаш почувствував дека морам да направам нешто. Остатокот од неделата беше исто, тренинзи, па зборувајќи за тактики, ова мора да биде вака или онака. Поради сето тоа, саботата беше најдобриот ден“, изјави Азар.

Поранешниот напаѓач истакна дека по секоја пауза се враќал со четири-пет килограми вишок.

„Секое лето за време на паузата ставав четири или пет килограми. Размислував: Давам многу од себе во тие 10 месеци од сезоната, вашето тело е на највисоко ниво, луѓето ве удираат, па вашето слободно време е вашето слободно време. Уживав со семејството, одев на плажа, не тренирав тие три-четири недели. Можев да си играм со децата на плажа, нема проблем, но не и да трчам“, рече Азар.

Азар по брилијантните настапи за Челзи се пресели во Реал Мадрид, но откако пристигна на „Сантијаго Бернебеу“ неговата форма се движеше во надолна линија и со право се смета дека тој е најголемото промашување на „кралевите“ во модерната фудбалска ера.