ВИДЕО: Германската „машина ја меле“ Естонија, ремек-дело на Ројс од слободен! 

Фудбалската репрезентација на Германија го игра можеби најдобриот натпревар по разочарувачкиот настап на последното Светско првенство во Русија

„Панцирите“ по само 45 минути игра имаат убедливи 5-0 против Естонија, а шлаг на голејадата во Мајнц стави ѕвездата на Борусија Дортмунд, Марко Ројс, кој забележа вистинско ремек-дело од слободен удар. 

  • Голот на Ројс за 5-0 на Германија против Естонија: 

По неуспесите на Мундијалот и во Лигата на нации, четирикратниот светски првак најавува подобри денови.  

Европско првенство, Квалификации, Група C
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ГерманијаГерманија 8 7 0 1 30:7 23 21
2 ХоландијаХоландија 8 6 1 1 24:7 17 19
3 Северна ИрскаСеверна Ирска 8 4 1 3 9:13 -4 13
4 БелорусијаБелорусија 8 1 1 6 4:16 -12 4
5 ЕстонијаЕстонија 8 0 1 7 2:26 -24 1