„Германија мислеше ќе даде „пет парчиња“, ама кога ги имате Пандев и Елмас...“

Ѓуровски Македонија

Поранешниот македонски репрезентативец Милко Ѓуровски зборуваше за успехот на Македонија и пласманот на Европското првенство.

За 58-годишникот од Тетово, победата над Германија не беше никакво изненадување, ако се земе предвид квалитетот на фудбалерите предводени од Игор Ангеловски.

„Македонија ги искористи сите предности на Лигата на нации на најдобар можен начин. Тоа е натпреварување што ви дава можност да ја пумпате самодовербата со победи против вашите рамноправни противници и да влезете во ситуација да се надигрувате со некој голем европски фудбалски великан.

И Германците веќе не се Германци, тие имаат се повеќе странци во својата репрезентација. Тие веројатно влегоа во игра со убедување дека ќе дадат „пет парчиња“. Денес не смеете да потценувате никого. Особено ако играте против тим во кој играат Горан Пандев, Елиф Елмас и уште неколку играчи на високо ниво...“, смета Ѓуровски.

Хемијата која постои во македонската репрезентација според фудбалската легенда може да донесе изненадувачки резултат на континенталниот собир.

„Го гледав преносот на целата средба, навистина ме интересираше. Верувајте ми, во еден момент се прашував дали случајно ги заменија дресовите. И покрај сите случувања во врвот на Фудбалската федерација, меѓу репрезентативците постои големо пријателство, што е сржта на успехот. Не би бил изненаден ако тие бидат едно од откритијата на Европското првенство“, вели поранешниот член на Црвена Звезда, Партизан, Марибор...

За идејата да се користат странски стручњаци во репрезентациите од екс-ју просторите Ѓуровски вели:

„Јас не сум за таа варијанта, што ѝ недостасува во Македонија со Игор Ангеловски? Имаме тенденција да се сомневаме во домашните експерти. Има многу неправилности, луѓето повеќе не знаат дали тренерот е добар затоа што победил по заслуга или затоа што му купуваат натпревари“.

Македонија и Хрватска ќе бидат претставниците од Балканот на Европското првенство. Овој податок е вистински раритет и дополнително го зголемува значењето на успехот на нашата фудбалска репрезентација.