Гатлие за свирежите кон Меси: Не може да чекаме сè од него и Мбапе!

Кристоф Гатлие, тренерот на Пари Сен Жермен, повторно се најде на удар по поразот на ПСЖ од Лион (0-1), но исто така мета на навивачите беше и аргентинската ѕвезда Лионел Меси.

„Светците“ доживеаја втор пораз на домашен терен, а трибините испратија свирежи.

„Не ги разбирам свирежите кон Лионел Меси. Чекаме тој или Килијан Мбапе да ја решат ситуацијата. Тој ја води нашата игра, се обидува многу, така доаѓаат и загубените топки, ама не смееме да очекуваме од нив двајца да ја завршат работата сами.

Свирежите се бесмислени, затоа што тие направија многу за нас досега сезонава“, изјави Гатлие.

ПСЖ и покрај поразот е лидер на табелата со шест бода повеќе од Ленс и Марсеј. Договорот на Меси и „светците“ истекува на крајот од сезоната.

Состави

Луис Енрике

3-5-2

    Жереми Бреше

    5-3-2