Фудбалот во Белорусија е „жив“ – паднаа ОСУМ гола на еден меч (ВИДЕО)

Белорускиот фудбал е единствениот кој активно се игра во Европа. Лигата нуди интересни натпревари, изобилува со голови, а доказ за тоа е последниот натпревар меѓу Смолевичи и БАТЕ Борисов.

Дуелот беше права лудница, затоа што паднаа дури осум гола. БАТЕ губеше, па направи пресврт, Смолевичи се врати и изедначи на 3-3, ама потклекна во финишот. 

  • Уживајте во осумте погодоци на натпреварот во Белорусија:

БАТЕ Борисов е лидер во белорускиот шампионат по осум одиграни кола. Има вкупно 16 бода, исто колку и второпласираниот Слутск. Зад нив е Жодино со 15 бода, како и Ислоч.