Фудбалерот без кого не може да се замисли Баерн по 23 години го напушта гигантот од Минхен?

Баерн Минхен на крајот од сезоната ќе остане без еден од своите симболи. Иако се шпекулираше дека Томас Милер ќе го продолжи договорот со Баварците, од тоа барем според моменталните информации нема да се случи.

Милер без сомнение е еден од најдобрите фудбалери на 21 век, иако никогаш не ја доби заслужената заслуга поради неговите игри во Баерн и Германија. Тој беше светскиот трон со Германија во 2014 година, додека со Баерн освои сè што треба да се освои, и тоа двапати.

Претходно се зборуваше дека може да ја напушти Баварија, пред неколку години Манчестер Јунајтед сериозно го посакуваше, но од трансферот не излезе ништо. Сепак, сега се чини дека е време за збогување и искусниот 34-годишен фудбалер го чека трансфер во Серија А, каде го бараат најголемите италијански клубови. Вестите од Апенините велат дека интерес покажале Јувентус, Милан и Интер, а германскиот играч за врска избрал трансфер во торинската „стара дама“.

Германецот е член на Баерн од 2000 година, каде што како 11-годишник се приклучи на младинскиот тим. Во меѓувреме, тој стана жива легенда на гигантот од Баварија. За шеснаесет години како член на првиот тим, Милер со Баерн освои дури дванаесет шампионски титули на Германија, што е импресивен податок. Покрај тоа, двапати беше шампион на Европа.

Пред неколку месеци Саудијците му понудија сериозни пари, но искусниот фудбалер рече „не“ на новата ветена фудбалска земја, што не е ни чудо бидејќи тој е еден од најголемите критичари на животот во арапскиот свет.