ФОТО: Фудбалерите не се сами, македонските навивачи дојдоа на „Стожице“

Македонската фудбалска репрезентација ќе има поддршка на натпреварот против Словенија, кој се игра во Љубљана, на стадионот „Стожице“.

Најавени се околу 2.000 македонски навивачи, нашинци и луѓе кои дојдоа од Македонија за да им дадат поддршка на фудбалерите. Трибините веќе почнаа да се полнат со македонските поддржувачи на помалку од еден час од почетокот на натпреварот.

Дуелот меѓу Словенија и Македонија стартува од 20:45 часот. Во првото коло Македонија ја победи Летонија, додека Словенците одиграа реми со Израел (1-1).

Европско првенство, Квалификации, Група G
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ПолскаПолска 4 4 0 0 8:0 8 12
2 ИзраелИзраел 4 2 1 1 8:7 1 7
3 АвстријаАвстрија 1 4 2 0 2 7:6 1 6
4 СловенијаСловенија 1 4 1 2 1 7:3 4 5
5 МакедонијаМакедонија 2 4 1 1 2 5:7 -2 4
6 ЛетонијаЛетонија 4 0 0 4 1:13 -12 0