ВИДЕО: Франција игра „магично“ - пета на Мбапе и генијална завршница на Гризман

Франција продолжи онаму каде што застана во Русија и вторпат во четири дена постигна четири гола во официјални натпревари. По Молдавија, „покер“ доби и Исланд, кој вечерва загуби во Париз со 4-0.

Еден од најубавите моменти во натпреварот беше четвртиот гол. Мбапе со пета го лансираше Гризман сам пред противничкиот голман, а овој со прекрасна реализација ја круниса убавата акција. 

  • Петата на Мбапе и голот на Гризман против Исланд:

Пред неколку дена Гризман постигна прекрасне гол во Кишињев по лоб-додавањето на Погба во победата на „галските петли“ со 0-4. 

Европско првенство, Квалификации, Група H
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ФранцијаФранција 1 9 7 1 1 23:6 17 22
2 ТурцијаТурција 1 9 6 2 1 16:3 13 20
3 ИсландИсланд 9 5 1 3 12:10 2 16
4 АлбанијаАлбанија 9 4 1 4 16:12 4 13
5 АндораАндора 9 1 1 7 3:18 -15 4
6 МолдавијаМолдавија 9 1 0 8 3:24 -21 3