Франција и Данска ветуваат голови и атрактивен фудбал

Пресметка на две исклучителни селекции кои ќе ги започнат подготовките за Светското првенство во Катар, иако сигурно нема да го запостават резултатот во самата Лига на нации. Французите не ја пропуштаат можноста да ја покажат својата моќ каде и да се, па тоа и го сакаат на отворањето на новото натпреварување во Сен Дени. Имаат седум последователни победи и ќе сакаат дополнително да ја продолжат таа серија.

Сите квоти во Mozzart за натпреварот меѓу Франција и Данска

Данска беше одлична во квалификациите за СП, без разлика што во последното коло против Шкотска (0-2) пропушти можност да го заврши циклусот со сите 10 победи. Дека се на одлично ниво Данците демонстрираа и на пријателскиот натпревар со Србија на крајот на март, кога во Копенхаген славеа со убедливи 3-0.

Последниот натпревар меѓу двете селекции се одигра во групната фаза на Светското првенство во Русија, кога беше 0-0, но сега очекуваме многу поефикасен натпревар. Двете селекции играат директен и отворен фудбал, па навистина можеме да гледаме исклучителна пресметка на „Стад Д'Франс“.

Квоти за останатите натпревари во Лигата на нациите

„Триколорите“ се фаворити против повеќето селекции со кои играат, особено на домашен терен, па така ќе биде и овојпат.