Фоден: Франција покажа најмногу досега, но ние максимално веруваме во себе

Со трета убедлива победа во четири натпревари, Англија на Гарет Саутгејт се издвојува како еден од фаворитите за светската титула. Победата над Сенегал со 3-0 (2-0) е плод на брзата и директна игра и двете асистенции на Фил Фоден. 

Фудбалерот на Манчестер Сити го понесе приматот играч на натпреварот на дуелот со првакот на Африка.

„Ќе славиме вечерва, но ова е нокаут фазата и мора да заздравиме и да размислиме за следниот противник. Засега Французите изгледаат како најсилниот тим на турнирот. 

Ние секојдневно се поддржуваме и веруваме во себе“, изјави Фил. Фоден.

Неговиот соиграч Џуд Белингем беше еден од најдобрите на теренот вечерва. По првиот гол на Светските првенства (го постигна против Иран), фудбалерот на Борусија Дортмунд запиша и прва асистенција. Фоден имаше само зборови за одушевување и респект за Белингем.

„Нема многу да го пофалам бидејќи е уште млад, но тој е еден од најталентираните фудбалери што сум ги видел. Нема слабости во неговата игра. Мислам дека ќе биде најдобриот среден бек во светот“, изјави Фоден. 

Англија и Франција се две од трите репрезентации со највреден ростер на Светското првенство. Меѓу нив е само бразилската репрезентација.

Состави

Герет Саутгејт

4-1-4-1

    Алиу Сисе

    4-4-1-1