ФК Шкендија: Не е важно кој и што направил, ургентен стоп на фанатизмот!

Фудбласкиот клуб Шкендија објави соопштение по повод инцидентите на „Чаир“ кога на мечот со Шкупи беа нападнати гостинските фудбалери. Шкендија поради нападот го доби мечот со службени 0-3 и патува во полуфиналето од Купот на Македонија.

  • Соопштението на Шкендија:

„Фудбалот е натпревар, но целта е да се соберат што е можно повеќе луѓе заедно и да уживаат. Фудбалот ги привлекува различните луѓе. И како што вели спонзорот на Шкендија: „Не го правиме тоа на начин кој предизвикува насилство“.

После сите работи кои се случија во Чаир во прекинатиот меч од четвртфиналето на Купот меѓу Шкупи и Шкендија, овој пат клубот нема да излезе со соопштение за осуда за нападот на играчите, за навредите и пцовките од индивидуалци или нападот на нашиот автобус по напуштањето на Скопје.

Шкендија како клуб повикува на ургентно стоп за оваа екстрена омраза и фанатизам меѓу двете навивачки групи, затоа што тоа не само што им штети на нашите клубови, туку и на невините луѓе кои немаат ништо со фудбалот.

Не е улога на Шкендија да посочи кој започнал, кој го продолжил, или кој е повеќе или помалку виновен! Шкендија е јасна - Стоп на омразата и немилите сцени на нашите натпревари!“, велат од Шкендија.

Од тетовскиот клуб најавија дека се подготвени да седнат на маса со сите инволвирани страни, за насилството на натпреварите меѓу Шкендија и Шкупи да престане и омразата да исчезне.