ВИДЕО: Фиорентина ја надигра Аталанта во трилер-меч со пет голови

Фиорентина и Аталанта одиграа неверојатно возбудлив и ефикасен натпревар, кој на крајот им припадна на домашните фудбалери, а конечниот резултат гласеше 3-2. Попладневото дерби од четвртото коло на Серија А го одбележа Бонавентура и реакцијата на „виолетовите“ по поразот во Милано пред осум дена. 

  • Фиорентина - Аталанта 3-2:

Првите 45 минути понудија многу возбуда за публиката на „Артемио Франки“. Најпрво гостите го отворија резултатот преку Копмајнерс во 20. минута, но Фиорентина успеа да направи пресврт и на паузата домаќините водеа со 2-1. Стрелци во првото полувреме за „виолетовите“ беа Бонавентура и Мартинез Кварта. 

Второто полувреме исто така не заостануваше во смисла на квалитетната игра и ефикасноста. Аталанта израмни на 2-2 во 53. минута преку Лукман, но Фиорентина одново успеа да го врати водството и поведе со 3-2 во 76. минута преку Куаме. До крајот на мечот, Аталанта се обиде уште еднаш да дојде до егал-ситуација, но домаќините беа премотивирани за да ја испуштат предноста и забележаа победа со конечни 3-2, за големо славје на трибините. 

Фросиноне го забележа вториот сезонски триумф и славеше сигурна победа со 4-2 над Сасуоло. Домаќинот со пресврт успеа да дојде до трите бода, откако Сасуоло имаше водство од 1-2 на полувремето. 

Во второто полувреме херои на Фросионе беа Мацители и Лирола, кои успеаја да го комплетираат пресвртот и донесоа важни три бода за својот тим. Монца и Лече ги поделија бодовите во натпревар кој заврши со резултат 1-1. Двата гола беа видени во првото полувреме, а стрелци беа Крстовиќ и Колпани.

Вреди да се напомене дека двете екипи до крајот на мечот останаа со десетмина играчи. Директен црвен картон кај Лече заработи Баширото, додека кај Монца два жолти картони доби Лука Калдирола.

Каљари и Удинезе го одиграа најздодевниот натпревар од денешната програма и истиот заврши со најнепопуларниот резултат во фудбалот, 0-0. Без победник заврши и дуелот на Монца и Лече (1-1).

  • Монца - Лече 1-1: 

Колото вечерва ќе го затворат Рома и Емполи на „Олимпико“. 

Состави

Винченцо Италиано

4-2-3-1

    Gian Piero Gasperini

    3-4-1-2