Финалистите на ЛШ со најмногу фудбалери на Европското првенство

Европското првенство во фудбал е на самиот старт. Најдобрите 24 селекции ќе се борат за трофејот кој го брани селекцијата на Португалија.

Најмногу играчи на ЕП ќе имаа овогодинешните финалисти во Лигата на шампионите, првакот Челзи и Манчестер Сити.

Двата клуба имаат по 15 фудбалери меѓу репрезентациите, а зад нив следува Баерн (14), Јувентус (12), Манчестер Јунајтед (11) и Динамо Киев (11).