ФИФА нема да поведе постапка против германските репрезентативци

Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) веќе отпочна еден процес за санкции на Мундијалот. Поведена е постапка против еквадорските фановим за недолично скандирање на првиот натпревар против Катар.

Сепак, ФИФА нема да ја казни германската репрезентација за акцијата пред натпреварот од Светското првенство во 2022 година. Фудбалерите вчера пред натпреварот со Јапонија ја покрија устата со раце додека се правеше тимска фотографија.

Германците го направија ова во знак на протест против забраната на ФИФА да се носат капитенските ленти „Една љубов“. Фудбалскиот сојуз на оваа земја реагираше:

„Да ни се ускрати правото да носиме ваква лента е исто како да одбиете гласање. Вратете го видот на која било возраст со овој метод...не се потребни операции. За човековите права не може да се преговара“.

Германија го загуби натпреварот од првото коло од групната фаза на Светското првенство од Јапонија со резултат 1-2.

Состави

Ханси Флик

4-2-3-1

    Хајиме Моријасу

    4-2-3-1