ВИДЕО: ФИФА ги разочара фановите со дизајнот на логото за СП 2026

Светската фудбалска федерација (ФИФА) го откри брендирањето на Светското првенство кое во 2026 година ќе се одржи во САД, Канада и Мексико. 

Бидејќи тоа ќе биде 26. Мундијал, челниците одлучија токму тоа да се гледа во официјалното лого. Сигнализирајќи и дека годината ќе иде 2026, логото го содржат бројките два и шест, како и трофејот кој се доделува на шампионот. 

Навивачите се во најмала рака револтирани и разочарани од едноставниот дизајн. Според многумина, ова е едно од најлошите логоа за Светските првенства, па поради тоа претрпе доста критики.