„Фармацевтите“ и „милионерите“ ветуваат нова Бундес-голеада

Борусија Дортмунд доживеа и преживеа сериозни борби во првите две кола од вториот дел од Бундеслигата, па дури и се врати во трката за титулата, иако повеќе благодарение на Баерн и неговите грешки отколку на сопствените подвизи. „Милионерите“ успеаја да слават и двата пати благодарение на Џовани Реина, двапати со доцен гол во судиското надополнување, но Един Терзиќ има уште многу проблеми за решавање. Пред сè, дефанзивно.

Сите квоти во Mozzart за натпреварот меѓу Баер Леверкузен и Борусија Дортмунд

Од друга страна, Баер Леверкузен е постојано во подем. Чаби Алонсо правилно ги подреди коцките и една од најталентираните екипи во „лига петка“ има сериозни шанси повторно да стигне до Европа. Згора на тоа, во случај на шести триумф во низа, нема да биде далеку ниту место меѓу четирите најдобри, а со тоа и Лигата на шампионите. Неможноста на Дортмунд да ја сочува мрежата, односно страшниот напаѓачки потенцијал на Верксеф, кој Менхенгладбах го почувствува на своја кожа во првото пролетно коло, треба да гарантира голови. 

Важно е да се истакне дека Џуд Белингам се враќа во тимот на „милионерите“, а Себастијан Але е подготвен да тргне како стартер. Тоа го покажува и асистенцијата во последното коло против Мајнц за победа. Од друга страна, еден од најдобрите и најкреативните играчи на Баер – Флоријан Вирц – целосно заздрави. Сето ова зборува во прилог на одличен, ефикасен меч.

Квоти за останатите натпревари во Бундеслигата

Леверкузен ја сочува мрежата на четири од последните пет натпревари на домашен терен, но Дортмунд е доста ефикасен на страна. Во нивните дуели најчесто ситуацијата експлодира. Од 2020 година, 7+ беше три пати. На пет од последните шест натпревари двете екипи постигнаа голови.