„Фантомски“ офсајд во Струга – Силекс оштетен за гол во Купот (ВИДЕО)

Кратовчани похрабро влегоа во полуфиналната пресметка против Струга Трим Љум, а иако на стартот изостанаа сериозните шанси, Силекс покажа дека и од најмало невнимание на ривалот може да биде опасен. 

Гостите успеаја и да постигнат еден гол во мрежата на Мирселовски, по нафрлување од Тантуровски, на пеналтикот со глава биеше Пепи Ѓоргиев, но судиите веднаш се огласија и го поништија погодокот поради офсајд. 

  • Спорниот момент на натпреварот во Струга: 

Оваа одлука е во најмала рака спорна, бидејќи според снимката се гледа дека Милековски доцни со излегувањето и неговата нога спречува офсајд позиција, па голот можеби и требаше да биде признат. Сепак, арбитрите одлучија дека Ѓоргиев бил во недозволена позиција.