Фановите на Челзи го нападнаа Ивановиќ за поразот од Рапид, овој најави заминување

Од навивачите на Челзи, Србинот Бранислав Ивановиќ се најде на удар по поразот во вчерашниот натпревар од Рапид Виена со 2-0 во дебито на новито менаџер Антонио Конте. Се чини дека фановите на тимот од „Стемфорд Бриџ“ многу брзо ги заборавија добрите игри на Ивановиќ и едноставно му го свртеа грбот на својот миленик, како и многу други навивачи на планетата.

Покрај Ивановиќ на мета се најдоа и Оби Микел, Рами и Рахман Баба, но Србинот беше со најголем број негативни коментари. Навивачите пишуваа дека одбранбениот играч повеќе нема квалитет за да го носи дресот на Челзи, дека е „лажен играч“ и дека во клубот е само поради парите. Ова сигурно дека го погоди и самиот Ивановиќ, па со само тоа се подгреани шпекулациите дека тој ќе го напушти тимот на Конте.

Ивановиќ во Челзи е од 2008 година, а во 2013 година беше најзаслужниот фудбалер за титулата од ЛЕ. Со Челзи уште освои и две шампионски титули, Лига на Шампиони, ФА Куп, Лига Куп и Комјунити шилд. Сепак и тоа е многу брзо заборавено од најверните навивачи на Челзи.