ВИДЕО: Фабиански направи чудо на голот и спречи ЕВРОГОЛ на Несторовски!

Македонската фудбалска репрезентација одигра нов одличен натпревар, но немаше среќа против првиот фаворит во групата во евро-квалификациите, Полска.

Нашите момци во Скопје загубија со минимални 0-1, а покрај стрелецот Пјонтек, најголема заслуга за тоа има и голманот на Вест Хем, Лукаш Фабиански. Искусниот чувар на мрежата беше присебен во клучните моменти од мечот и со чудесна интервенција не дозволи еврогол на Илија Несторовски за израмнување на 1-1.

  • Одбраната на Фабиански при ударот на македонскиот голгетер:

Во самиот финиш од мечот полскиот голман беше на висината на задачата и по шансата на нововлезениот Александар Трајковски.

Европско првенство, Квалификации, Група G
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ПолскаПолска 10 8 1 1 18:5 13 25
2 АвстријаАвстрија 10 6 1 3 19:9 10 19
3 МакедонијаМакедонија 1 10 4 2 4 12:13 -1 14
4 СловенијаСловенија 1 10 4 2 4 16:11 5 14
5 ИзраелИзраел 10 3 2 5 16:18 -2 11
6 ЛетонијаЛетонија 10 1 0 9 3:28 -25 3