ВИДЕО: Евроголови на Кучка и Хамшик, Словачка ја наполни мрежата на Азербејџан! 

Фудбалската репрезентација на Словачка по минималниот пораз од Велс експресно им се врати на успесите во евро-квалификациите, откако вечерва на гости запиша убедлива победа над селекцијата на Азербејџан. 

Избраниците на Хапал со 1-5 го совлада аутсајдерот во групата Е, а фудбалските фанови кои го следеа овој натпревар во Баку можеа да уживаат во ремек-делата на гостинските фудбалери. Резултатот го отвори Лоботка во 8. минута, а во листата на стрелците уште се запишаа Кучка, Хамшик (2) и Ханцко, додека за Азарбејџан погоди само Шејдаев за 1-2. 

Од петте погодоци на Словачка вистински евроголови беа слободниот удар на Кучка од преку 30 метри, како и мајсторијата на поранешната ѕвезда на Наполи, Марек Хамшик. 

По три одиграни кола, Словачка е лидер на табелата со шест бода, исто колку и Унгарија и Хрватска. 

Европско првенство, Квалификации, Група E
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ХрватскаХрватска 1 5 3 1 1 10:5 5 10
2 СловачкаСловачка 2 5 3 0 2 9:7 2 9
3 УнгаријаУнгарија 2 5 3 0 2 7:6 1 9
4 ВелсВелс 1 4 2 0 2 4:4 0 6
5 АзербејџанАзербејџан 5 0 1 4 5:13 -8 1