Евертон поднесе жалба за суровата казна во Премиер лигата

Англиската Премиер лига направи преседан и го казни Евертон со одземање на десет бода поради кршење на финансиските правила. 

Иако „карамелите“ ја признаа вината за прекршоците, сепак поднесоа жалба за висината на казната. Со одземените бодови клубот е во сериозни проблеми и го чека тешка битка за опстанок во елитниот ранг на фудбалот. Така од 14. позиција на табелата паднаа на 19. место.

Во Евертон сметаат дека казната е неправедна, поднесоа жалба и истата ќе биде предмет на разгледување.

Навивачите имаат јасен став на оваа тема, ја обвинија Премиер лигата за корупција и не беа воопшто суптилни. Со транспаренти, налепници и коментари на социјалните мрежи повикуваат на казни за Сити и Челзи, кои исто така се под истрага.