Евертон може полесно „да дише“, намалена казната со одземање на бодови

Англискиот премиерлигаш Евертон, официјално доби намалување на казната со која му беа одземени десет бодови поради непочитувањето на финансискиот фер-плеј. „Карамелите“ прво ја добија најжестоката казна во историјата и им беа одземени десет бодови, но сега арбитражната комисија ја намали казната на шест бодови негатива. 

Ова значи дека овој голем преседан полека се „фрла“ во заборав, а можно е и уште поголемо намалување, затоа што клубот поднесе нови две жалби до англиската федерација. Тимот грчевито се бори за опстанок во елитното друштво, а со новите четири бода ќе има вкупно 25 и ќе се искачи на 15. позиција на табелата. 

Евертон сезоната ја започна со неколку одлични партии, но потоа формата драстично падна и се чини дека овие бодови доаѓаат во вистински момент. Навивачите се надеваат дека нивните миленици уште повеќе ќе се мотивираат и ќе започнат да бележат позитивни резултати во следните кола, со што еден од најславните англиски клубови би го задржал премиерлигашкиот статус.