Етан Нванери стана најмлад играч во историјата на Премиер лигата

Етан

Арсенал одигра сигурно и запиша убедлива победа кај Брентфорд, па Микел Артета можеше да прави комбинации во завршницата од натрпеварот.

>>> ВИДЕО: Ново гол-шоу на „топџиите“, Брентфорд падна пред момците на Артета

Во надополнувањето шанса доби младиот Етан Нванери. Тој стана најмлад играч во историјата на Премиер лигата со само 15 години и 181 дена.

Рекордот претходно му припаѓаше на Харви Елиот, кој дебитираше со 16 години и 30 дена.