Ерата на Салах полека завршува, наследикот доаѓа од Реал Мадрид?

Мохамед Салах пред истекот на преодниот рок сакаше да замине во Саудиска Арабија, но Ливерпул ги одби сите понуди, од кои највредната изнесуваше околу 250 милиони евра. Ал-Итихад сакаше да го доведе Египќанецот во својот тим, но „црвените“ не дозволија никакви изненадувања во последните моменти од трансфер-прозорецот. 

Сепак, јасно е дека Салах е на излезните врати на „Енфилд“ и голема е веројатноста уште во јануари да замине на арапскиот континент. Се шпекулира дека тренерот Јирген Клоп веќе размислува за изгледот на тимот без Салах во него, а како најадекватна замена бил посочен Бразилецот Родриго, кој настапува за Реал Мадрид. 

Клоп одамна има изјавено дека е фан на Родриго и смета дека тој одлично би се вклопил во неговите тактички замисли. Бразилскиот офанзивец веќе запиша над 170 официјални настапи за „кралскиот клуб“ и постигна 38 голови во сите конкуренции. 22-годишникот има големо искуство и сигурно би бил од голема корист за нападот на „црвените“. Се претпоставува дека Реал би се согласил на продажба за сума не помала од 100 милиони евра, а Ливерпул веројатно би ги имал овие средства на располагање. 

Едно е јасно, ерата на феноменалниот Мо Салах полека завршува, само не е познато кога точно ќе замине од англискиот премиерлигаш. Египетскиот репрезентативец за Ливерпул одигра над 230 натпревари и постигна 151 гол. Дали токму Родриго ќе биде неговата замена, останува да видиме.