Енис Барди размислува за трансфер во Турција!?

Енис Барди зад себе остави фантастична дебитантска сезона во дресот на Леванте. На македонскиот репрезентативец не му требаше многу време за да се прилагоди на играта во Примера и во штотуку завршената сезона на шпанскиот шампионат одигра неколку фантастични партии, а на 27 натпревари постигна 7 гола. 

По вакви игри на 23-годишниот офанзивец очекувано беше некој клуб да биде заинтересиран за неговите услуги, а како што откриваат турските медиуми новиот турски Суперлигаш, Ерзурумспор веќе испратил понуда за трансфер на Барди. 

„Постои можност Ерзурумспор да го добие Енис Барди во наредната сезона. Македонскиот репрезентативец е понуден од страна на менаџери, а фудбалерот побарал време за да размисли“, пишува „Erkhaber“ со наслов „Енис Барди би можел во Ерзурумспор, фудбалерот кој ја скрши Барселона“.

Според истиот медиум Ерзурумспор е подготвен да плати дури 25 милиони евра за Барди, што е за 23,5 милиони повеќе од сумата која Леванте лани му ја плати на Ујпешт за нашиот репрезентативец.