„Ѕвездата е родена“: Јамин Јамал испиша историја на ЕП!

Селекциите на Франција и Шпанија одиграа супер-возбудливо прво полувреме во полуфиналето на Европското првенство во Германија. 

Коло Муани прв зададе удар, но по само неколку минути следуваше велемајсторија на Јамин Јамал. Тоа беша момент за историјата, како голот на тинејџерот Пеле во финалето на Светското првенство во 1958 година. 

Фудбалерот на Барселона со само 16 години стана најмладиот стрелец во историјата на Европското првенство, бидејќи на 13 јули, на еден ден пред финалето ќе наполни 17 години. 

Состави

Луис де ла Фуенте

4-2-3-1

    Дидие Дешамп

    4-3-3