ВИДЕО: Џонатан Дејвид промаши пенал за победа, Нант го „сопна“ Лил

Фудбалерите на Лил не искористија неверојатна можност да стават крај на резултатската криза во Лига 1 и не успеаја да победат и на шести дуел во низа. Денес на „Пјер Мороа“ домаќинот одигра реми со Нант (1-1). 

  • Извештај од натпреварот:

Шампионот на Франција има за што да жали. Во дуелот со Нант предност донесе Бурак Јилмаз по само девет минути игра (1-0). Лудовик Блас успеа да израмни по добрата иницијатива на гостите, кои беа подобри до паузата. 

Во продолжението Лил се консолидираше, заигра многу подобро и го притисна ривалот. Серијата шанси кулминираше со досудениот пенал, кој значеше и црвен картон за бекот Фабио. Сепак, од единаесет метри не успеа да реализира Џонатан Дејвид и стана трагичар на својот тим. Напаѓачот не изведе добар пенал во 79. минута и голманот Лафонт му го одбрани. Иако Лил притисна со човек повеќе во завршницата, не успеа да победи против Нант. 

По петнаесет одиграни натпревари Нант има 19 бода и е 11-ти, пред Лил кој има бод помалку на една позиција зад нив. 

Состави

Paulo Fonseca

4-4-2

    Antoine Kombouare

    4-2-3-1