ВИДЕО: „Џокерот“ Тричко со златен гол го спаси АЕК Ларнака од непредвиден пораз

Македонските голгетери добро ја започнаа новата година во националните првенства ширум светот. Еден од ветераните, поранешниот репрезентативец Иван Тричковски, пак ги подигна на нозе фановите на АЕК Ларнака и со својот гол избегна пораз..

Имено, Тричковски влезе во вториот дел и погоди за АЕК Ларнака за израмнувачки 1-1 против Хлорака. Се играше 89. минута кога Тричко пак ја покажа својата снаодливост и гол-инстикт и со резантен удар со десната нога ја погоди целта. 

  • Голот на Иван Тричковски против Хлорака: 

АЕК Ларнака со овој бод остана лидер со 54 бода, пет повеќе од второпласираниот АПОЕЛ Никозија, кој викендов треба да го одигра својот натпревар.