ВИДЕО: Џиновска победа на Бенфика во Брага, Порто ја прокоцка титулата против Рио Аве

Фудбалерите на Бенфика се на чекор да ја вратат титулата во Лисабон, откако на три кола до крајот на Примеира се одлепија на +2 пред актуелниот првак Порто. Екипата на Бруно Лаж, бодрена од десетина илјади фанови во Брага, забележа победа од 1-4 и максимално го искористија киксот на Порто во петокот навечер.

Откако одиграа лош прв дел, „црвените“ постигнаа два гола од пенал преку Пици, еднаш реализираа и Бруно Диаз и Рафа Силва за можеби клучна победа во борбата за титулата. 

Порто прокоцка двојна предност и одигра само 2-2 против Рио Аве, што може да биде кобно за екипата на Консеисао.

  • Брага - Бенфика 1-4:  

  • Порто - Рио Аве 2-2: 

Со оглед на тоа што нема повеќе директни дуели до крајот на сезоната, а Бенфика има и подобар меѓусебен дуел, најтрофејниот клуб во Португалија е многу блиску до титулата.