Илија Несторовски ги наплаќа сметките понереализираниот пенал во Венеција во претходното коло на Серија Б. Прилепчанецот по неполно едно полувреме постигна гол и асистенција и Палермо води со 2-0 по само 15 минути против Карпи. Подоцна екипата од Сицилија постигна уште два гола и стуигна до триумф од 4-1.

Несторовски најнапред со глава му асистираше на Фалети во 11. минута, а само четири минути подоцна ја измеша гостинската одбрана и со удар со десната нога ја затресе мрежата на ланскиот прволигаш.

Во вториот дел кога Карпи се отвори, Палермо постигна уште два гола, а еден од нив беше дело на Несторовски.

• Асистенцијата на Несторовски против Карпи:

• Првиот гол на Несторовски против Карпи:

• Вториот гол на Несторовски против Карпи:

Покрај Несторовски, и Александар Трајковски го одигра целиот натпревар за Сицијалнците.