Двајцата пријатели пак заедно: Гачевски се сретна со Облак

Голманот на Вардар, Филип Гачевски, ја искористи можноста пред натпреварот меѓу Македонија и Словенија да се сретне со својот стар добар пријател, Јан Облак, кој ќе го чува голот на „змаевите“ на гостувањето во Скопје.

Гачевски не е дел од репрезентацијата, но во „базата“ на Словенија имаше средба со еден од најдобрите голмани во светот, со кого тренираше заедно како тинејџер.

„Јас и Облак трениравме заедно кога јас имав 18 години, а тој имаше 16. Трениравме заедно во младинската репрезентација на Словенија. И ден денес сме пријатели и секогаш кога имаме слободно време се слушаме. Можам за него да кажам дека е феноменален голман и одличен човек“, изјави Гачевски.

Гачевски моментално е најдобриот голман во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ) и брани во извонредна форма, меѓутоа не е во националниот тим, поради несогласувања со тренерот Игор Ангеловски.

Европско првенство, Квалификации, Група G
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ПолскаПолска 10 8 1 1 18:5 13 25
2 АвстријаАвстрија 10 6 1 3 19:9 10 19
3 МакедонијаМакедонија 1 10 4 2 4 12:13 -1 14
4 СловенијаСловенија 1 10 4 2 4 16:11 5 14
5 ИзраелИзраел 10 3 2 5 16:18 -2 11
6 ЛетонијаЛетонија 10 1 0 9 3:28 -25 3