Дождот и лошите услови одложија два натпревари од ВМФЛ

Саботниот ден од викендот во кој се вратија клупските возбудувања на терените во Македонија понуди две одложувања. 

Поради дождот кој веќе од петок вечер силно врнеше, како и целокупно лошите временски услови во Македонија, дојде до поместување на два натпревари во Втората македонска фудбалска лига. Терените се поплавени и нема основни услови за фудбалски натпревар.

Се работи за пресметките меѓу Беса и Тетекс, како и Скопје со Осогово. Официјалните лица во соработка со клупските претставници утврдија дека нема услови за игра во Врапчиште и на „Железарница“ во Скопје, па дуелите ќе се одиграат в понеделник во 13:00 часот.

Ужасни услови за игра има и на натпреварот меѓу Арсими и Победа, ама судиите утврдија дека истиот може да се одигра. Нешто подобро е времето во Битола и Струга, каде што се играат уште две пресметки.