Дортмунд во шок: Мајнц има плус два, титулата се лизга низ раце! (ВИДЕО)

Екипата на Борусија Дортмунд важеше за голем фаворит на мечот против Мајнц, но во првиот дел тотален шок за „милионерите“ приредија гостите и имаат предност од 0-2.

Дортмунд игра за титула, а со победа ќе дојде до неа. Ама работите не се движат по посакуваниот тек. Уште во 15. минута, Ханче Олсен донесе 0-1 за Мајнц, а потоа, откако Але промаши пенал за израмнување, казни Онисиво кој во 24. минута реализира за 0-2.

Голот за 0-1:

Промашениот пенал:

Голот за 0-2:

На целиот резултат се радува Баерн Минхен, кој има предност со „јарците“ и ако победат, ќе ја продолжат доминацијата во Бундеслигата.

Состави

Бо Свенсон

3-4-2-1