Доигрување Бундеслига: Нирнберг од единствениот удар обезбеди реми во Франкфурт (ВИДЕО)

Во првиот натпревар од доигрувањето за опстанок во Бундеслигата, прволигашот Ајнтрахт Франкфурт на домашен терен одиграа 1-1 (0-1) со второлигашот Нирнберг.. На денешниот натпревар домаќините имаа огромна подршка на преполната „Комерц Банк Арена“, на која присуствуваа 51.000 гледачи.

Од самиот старт домашните фудбалери беа тие кои го диктираа темпото на натпреварот и го имаа поседот на топката. Создадоа повеќе прилики за гол, но во 42. минута следеше ладен туш за домашните фанови, откако својата мрежа ја погоди Марко Рус, по еден центаршут на противничкиот фудбалер и донесе водство за Нирнберг од 0-1.

Во продолжение домаќините продолжија со ист стил, односно имаа целосен притисок кон голот на Нирнберг. Како резултат на таквата игра во 65. минута, Мијат Гациновиќ со прекрасен удар израмни на 1-1. Во продолжение домаќините имаа опсада на противничкиот гол, но не успеаа да стигнат до погодок за победа. Нирнберг упати само еден удар кон противничкиот голман и тоа ударот на домашниот фудбалер Рус, кој си даде автогол.

Натпреварот по кој ќе се знае дали Ајнтрахт ќе остане во Бундеслигата или Нирнберг по две сезони поминати во „цвајте“ ќе се врати во елитата на Германија, ќе се одигра во Нирнберг на 23 мај.