До скоро за титула, сега за место во Европа

Пред четири сезони се бореа за титулата до самиот крај, но годинава амбициите на Интер и Јувентус се значително различни, па претстојното Дерби на Италија во 27. коло од Серија А ќе има помала тежина.

Сите квоти во Mozzart за натпреварот меѓу Интер и Јувентус

Интер е првиот следбеник на Наполи, но одамна се откажа од борбата за шампионската титула. Реалноста на тимот на Симоне Инзаги е пласман во Лигата на шампионите, со тоа што и тоа не требада се зема здраво за готово. Бидејќи иако се на второто место, тимот на Милан има 50 бодови, три повеќе од петтопласираната Рома, а покрај тоа што сѐ уште се натпреваруваат на сите три фронта (Куп на Италија, Лига на шампиони), тимот на Симоне Инзаги минува низ нова криза. Тој победи на два од последните пет првенствени натпревари, против Удинезе и Лече на домашен терен. Загуби од Специја и Болоња, ремизира со Сампдорија, а во реваншот од осминафиналето на Лигата на шампионите едвај го преживеа налетот на Порто.

Без сомнение, ќе го притисне и Јуве. И покрај одземените 15 бода,„бјанконерите“ сѐ уште се конкуренти за Европа, ако ништо повеќе, барем за Конференциската лига, а за да продолжат да вршат притисок врз Аталанта, која е во пад, ќе мора да слават на „Џузепе Меаца“, каде победија во првенството во само два од последните седум натпревари. Предусловите за такво нешто постојат, Јуве победи на осум од последните десет натпревари во сите натпреварувања (не сметајќи го реваншот со Фрајбург), па во Милано доаѓа со огромна доза на самодоверба.

Квоти за останатите натпревари во Серија А

Наш предлог е да игратена голови.Дербито на Италија е главно ефикасно, гол на двете страни е забележан на четири од последните шест меѓусебни средби. Ако се фокусираме само на натпреварите на Меаца, истата игра мина на седум од претходните осум средби.