Димов замина на прв интернационален предизвик, ќе игра за клуб од Бугарија

Доскорешниот капитен на Академија Пандев, Диме Димов по крајот на сезоната во ПМФЛ реши по седум години да замине од Струмица. 

Дефанзивецот замина на својот прв интернационален предизвик и ќе игра за екипата на Локомотив Софија во првата лига на Бугарија. Димов веќе е промовиран во дресот на новиот клуб, парафира договор на две години и веднаш ќе се стави на располагање за стартот на подготовките. 

Во својата кариера Димов пред Академија Пандев играше за Хоризонт Турново во Струмица, а имаше и епизоди во Гостивар и Кожуф. 28-годишниот стопер потекнува од фудбалската школа на Металург, клуб во кој дебитираше во ПМФЛ пред десетина години.