Дербито на северен Лондон важно како никогаш досега

Ривалството меѓу Тотенхем и Арсенал е едно од најголемите во англискиот фудбал, но ова 170-то првенствено дерби во северен Лондон е едно од најважните во последните десет години бидејќи победникот би направил огромен чекор кон пласман во Лигата на шампионите, и тоа на штета на поразениот.

И на двете екипи им преостануваат уште три натпревари, а „топџиите“ доаѓаат во соседството со четири бода предност и подобра форма, олицетворени во четири последователни победи, и од тоа произлегува дека тимот на Микел Артета има психолошка предност. Сепак, „петлите“ во саботата против Ливерпул (1-1) потврдија дека знаат да играат за резултат кога им е најпотребен, нешто кое го најавија во февруари кога по одлична партија славеа на гости кај актуелниот шампион и лидер Манчестер Сити.

Сите натпревари во MOZZART за натпреварот Тотенхем - Арсенал

Покрај Антонио Конте и неговите ученици е следниов, многу важен податок: во претходните 23 меѓусебни пресметки за бодови, запишана е само една двојка, на 16 март 2014 година, кога со „црвено-белиот“ среден ред командуваше нивниот сегашен менаџер.

Исто така, исклучителната форма на напаѓачкиот тандем на Тотенхем, Хјон-Мин Сон – Хари Кејн (Кореецот постигна 20, а капитенот на англиската репрезентација 13 гола, при што и двајцата имаа по осум асистенции, главно во изминатите месец и половина), и јануарското засилување од Јувентус. Дејан Кулушевски, кој исто така има осум асистенции, е уште една тежинска ознака што се превртува на страната на домашните. Под услов да се сомневате во кецот, немојте во ГГ, инаку можете да ги комбинирате.